SWT25100F Automatic Wire Tying Tool , Cable Tie Binding Cutting Machine With Fast Speed
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SWIFT
Model Number : SWT25100F
Certification : CE and RoHS
Place of Origin : Shenzhen, China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : 100% T/T
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10 - 15days
Packaging Details : wooden cases
Product name : Automatic zip tie tool
Brand : SWIFT
Model : SWT25100F
Appliction : Automatically bundle wires quickly
Cable tie type : T25100
Cable tie size : 2.5mm * 100mm
Contact Now
Waste-free Bundling Automatic Cable Tying Machine 0.8S Fast Speed 4Inch Tie-wrap
Features
1. The machine consists of a vibration bowl, a host machine and a tool gun.
2. The vibration bowl could rank loose cable ties tidily through vibrating.
3. The host machine could control the binding speed, time etc.
4. The tool gun could bundle goods once tread the pedal.
5. Operator could use hands to hold object.
6. The tool head can be fixed in the bench.
7. Using loose cable ties T25100, 1,000pcs in bag.
8. The host machine is with 4wheels, it is easy to move.
9. Tension forces are adjustable.
10. The machine could provide bigger tightening force than others, especially bundling PVC sleeve.
Base data
Name SWT25100F
Description Automatic cable tying machine/automatic cable tie system
Features and advantages
1. Use loose cable ties T25100;
2. Electric powered;
3. Automatic wrapping, tightening and cutting;
4. Automatic adapt different sizes goods;
5. Waste-free bundling.
6. With temperature control system that is uses to protect cable ties toughness.
Bench mount kit A tool gun and its support(standard)
Tool gun size L284 * W240 * H149mm
Host machine size L690* W670 * H670mm
Overhead suspension None
Cable ties T25100 bulk cable ties
Material Nylon 66
Width 2.5mm
Length 100mm
Quantity/bag 1,000pcs
Usage/per time in vibration bowl 250pcs better
Bundling Max Dia. for wire Ø18.0mm
Bundling Max Dia. for tube Ø16.0mm
Bundling Max Dia. Ø2.0mm
Cycle time / Bundling speed 0.8S
Operation Electric powered
Tool head power DC48V
Power supply AC110V/AC220V, 50/60Hz; Euro/US plug
Pneumatic pressure 5kg/cm²
Max power 1,000W